Hayatta amaç ve kişisel tatmin nasıl bulunabilir? Hayatta kalıcı, bir önemi olan bir şey, nasıl başarılır?

Birçok insan bu önemli sorular üzerinde hiç durup düşünmez. Yıllar sonra geri dönüp bakar başarmayı istedikleri şeyi başardıkları halde neden kendilerini böylesine boş hissettiklerini merak ederler. Birçok amacın boşluğu, onu elde etmek için yıllar boşuna harcandıktan sonra ortaya çıkar.

İnsanlar yaşam mücadelesini verirken anlam bulacaklarını düşünerek pek çok şeyin ardından gider. Ardından gittikleri bu şeylerin bazıları, iş dünyasında başarı, zenginlik, iyi ilişkiler, çocuk sahibi olmak, seks, eğlence ve egosunu tatmin etmek için başkalarına iyilik yapmak gibi şeyleri içerir. İnsanlar zenginlik, ilişkiler ve zevk konusundaki amaçlarına ulaştıklarında içlerinde hala bir boşluk olduğuna, hiçbir şeyin bu boşluğu dolduramadığı gibi bir hisse sahip olurlar.

Hayatımız bize verilen bir armağan ve tekrarı yok. Hayatımızın en önemli ve anlamlı amacı kendimizi tanımak sonrasında kendimizi gerçekleştirmek olmalı. Eğer kendimizi ve başkalarını olduğu gibi kabul eder ve seversek, içimizdeki çocuğu öldürmez, kendimize ve yaşama gülebilirsek, hayatımızı başkalarının değerlerine göre değil de kendi doğrularımızla yaşarsak, araştıran, yeniliklere açık bir birey olmuşsak kendimizi gerçekleştirmiş ya da en azından büyük bir yol kat etmişizdir. Kendini gerçekleştiren insan özgürdür, bilgi ve sevgi dolu olur.

Bilgi ve sevgi yoksunu insan yaşamına manasız,g eçici amaçlar yükler. Yaşam, ölümle sonlanacak bir hiçlik, anlamlandıracak olan, içimizdeki boşluğu dolduracak tek şey aklımızın ihtiyacı olan bilgi ile ruhumuzun ihtiyacı olan sevgi ...

-F.E.B-