diclemeto @ hotmail.com

Doğrularımız yalan olmuş,
Sevdiklerimiz yılan olmuş,
Sonunda anladım ki,
Dünyanın düzeni buymuş .

Yalan yalan yalan yalanın en yalın hali ben yapmam ben etmem… Dilin kemiği yoktur boşuna dememişler. Söz ağızdan bir kere çıkınca ardı ardına sıralanır yalanlar ufak ufak başlar, inceden inceden yürür ve kişi ürettiği yalanlarının dünyasında yaşamını sürdürür. Sonunda da söylenilen o yalana kendisi bile inanacak duruma gelir .. literatürde böyle vakalara şizofren deniliyor. Benim ise diyecek bir sözüm bile yok..

Neden yalan söylenir? Yalanın arkasına neden saklanılır? Cesaretlenmek için yalan söylenir kimine göre, kimine göre de olduğu konumdan farklı bir konum yaratmak için gerek duyar insanoğlu. Doğru olan bu mudur?  Yetersiz ve zayıf karakterli kişiler, varlıklarını sevdirmek ve saygı duyulmasını istedikleri zaman, sonucunu düşünmeden davranışlar sergilemeye başlarlar.  Bana göre İnsan insanı kişiliği için sevmeli ve saygı duymalı. Varlıklı veya kariyerli olduğu için değil.

Bazen şahit oluruz ya… Yalanın bini bin para. Tabi Pembe yalanlarımız vardır hani… Sanki diğerleri siyah, kahverengi, maviymiş gibi. Yalanın rengimi olur mu bilmem yalanın ruh hali vardır. Sahi yalanın ruh hali  var mı dır? Ben sensiz yapamam, sen olmasan  asla olmaz, sensiz ölürüm nefes alamam, diğer yandan hıçkırıklara boğulup  seni sevmiyorum, nefret ediyorum, hiç sevmedim diyen biri.. ne kadar gerçekçi… 
Dilin kemiği yok işte.

Nefes alıp verir gibi yalana muhtaç kalmışız. Ağızdan bir söz çıkınca kıvırsan bir türlü kıvırmasan bit türlü. Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali. Gerçekler acı mı, acıtır mı? Sonucu ne olur Kişilere göre değişir. Kimi vurdumduymaz olur, kimi ise kendini yerden yere vurur.

Yalan gerçekte var olan bir şeyin tam aksini iddia etmek, aldatmak, gerçeğe aykırı sözler söylemektir. Yalan üzerine kurulan sistemler çok uzun ömürlü olmasalar da, mutlak bir gün kurucularının başlarına var ettikleri sahte dünyası yıkılır. İftira ise kişinin hakkında yapıldığında haklarını ihlal eder. Üzerine yakıştırılan sözler tam anlamıyla söyleyen kişinin kişiliğini ortaya koyar. Onların iç dünyası farklıdır. Çıkarlar üzerine temelleri atılmıştır.

‘’Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış’’  Ne kadar da anlamlı bir cümle. Yani siz siz olun şirin de olsa yalana başvurmayın. Sonucu ne olursa olsun doğru her zaman doğrudur. Yalansız riyasız huzurlu bir yaşam hepimizin HAKKI…