ayselabdullazade.90 @ gmail.com

Dört sene öncesine kadar Aysel Abdullazade imzası ile tanınan bir kalem sahibiyim. Aslen Azerbaycan uyrukluyum. Azerbaycan dili ve Edebiyat öğretmeniyim. Öğretmenliyin yanı sıra yıllarca Azerbaycan medyasında ve Edebiyat ağırlıklı kültür sanat camiasında köşe yazarlığı ve gazetecilik yaptım. Genel olarak kadın ağırlıklı yazıyorum. Kalemimin ana konusu kadındır. Sebebi de malum. Bu dünyada, özellikle de bizim gibi toplumlarda kadın olarak yaşamak, hayatını kadın olarak başlamak ve bitirmek çok zor. Bu yüzden kadını kalemim ile savunmak ve bu yolda elimden gelen ne varsa esirgemeden Kadın konusunu işlemek kararı aldım.

Bir filmin senaryo yazarıyım. Azerbaycan’da vizyona girmiş “O evden kefensiz çık!” sloganı ile tanımlanan “Melek” isimli filmin senaryosunu yazdım. Film erken evliliklere karşı olan duruşumuzun göstergesi ve hayatı, babası tarafından erken evliliye teşfik edilerek, çocuk gelin yapılarak mahv olan bir kız çocuğunun hayatını beyaz perdeye serdik.

Dört sene önce Türkiye’ye yerleştim. Evlilik nedeni ile Antalya’da ikamet etmeye başladım. Ve imzama Ateş soyadı eklendi. Aysel Ateş Abdullazade imzası ile Türkiye’ye geldikten sonra yabancı uyruklu olduğum için branşımı kullanamasam da, yazarlık ve gazetecilik yönünde işlerimi devam ettirmeye başladım. Tabi biraz zorluklar oldu. Sonuçta başka bir ülkede yabancı uyruklu biriyim, bu camiada yeniyim. Ama hiç vazgeçmedim. Hep birşeyler üretmeye, projelerimi, fikirlerimi anlatarak gerçekleştirmeye çalıştım. Türkiye’ye gelmeden önce bir kitap yazarı idim. 2016 yılında Azerbaycan’da şiirler toplusu olan “Güneşin Düşmediği Odalar” isimli kitabım çıkmıştı. 2019yılında Türkiye’de ilk kez Türkiye türkçesinde bir romanım basıldı. “En Tanıdık Yabancı” isimli kitabımda da yine kadın konusu ön planda oldu. Gerçek yaşanmış bir hayat hikayesini anlattım bu kitapta. Bir kızın hayatını kaleme aldım. Ebeveynlik sorumluluğunu alamayan bir babanın, üç kız çocuğunu tek başına büyüten bir annenin, üç kız kardeşin yaşadıklarını yazdım.

Türkiye’de ilk yazım Mavi dergi’de çıktı. Bir sene Mavi dergi’de buluştuk okurlarımızla. Sonra kitabım için davet aldığım “Bir Yazar Bir Eser” programında WOM TiVi ile tanışma fırsatım oldu. Kadın içerikli bir program projem vardı. WOM TiVi yönetimi ile bu projemi paylaştım. Çok olumlu karşıladılar ve bir senedir internet üzerinden yayın yapan WOM TiVi’de “Kadınca Adımlar” programını hazırlayıp sunuyorum. Programda başarılı, toplumda söz sahibi olan, topluma birşeyler aktarmaya çalışan, üreten her meslek dalından olan kadınlarımızı davet ediyor, onların bilgisine baş vuruyor, kadınsal konuları işliyoruz. Kadın hakları, kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsiyet ayrımcılığı gibi konulara daha fazla yer verip, aydın bir toplum kurabilmek adına çalışmalar yapmaktayız.

Bunların haricinde köşe yazarlığım devam etmektedir. Genel olarak kadınsal konular, ebeveynlik, cinsiyet eşitliği, kadın cinayetleri, çocuk eğitimi üzerine yazılarımı her hafta MedyaEge dergisinden (medyaege.com.tr) ve sitesinden okuyabilirsiniz.

Rusça-Azerbaycanca-Türkçe üçgeninde tercümeler yapıyor, editörlük işleri ile de uğraşıyorum. Üçüncü kitabım üzerinde çalışmalar yapmaktayım. Bir kız annesiyim ve kendimden sonra beni temsil edecek, topluma güzel işler ile fayda sağlayacak bir gelecek büyütmekteyim.

“En Tanıdık Yabancı” kitabı

2016 yılında Azerbaycanda yayınlanmış “Güneşin Düşmediği Odalar” kitabından sonra azerbaycanlı yazar Aysel Ateş Abdullazade’nin Türkiye Türkçesinde kaleme aldığı “En Tanıdık Yabancı” adlı ikinci kitabı çıktı.

Yazarın ilk kitabı şiirler toplusu olsa da, bu kitabında nesir’e dönüş yaparak güzel bir roman ortaya çıkarmış. Yazar kitabını şu şekilde tanımlamış:

“Yeni ve ikinci kitabım olan “En Tanıdık Yabancı”yı 18 yaş üzeri tüm yetişkinlerin kendine bir şeyler katacağı ve kendinden bir şeyler atacağını düşünerek kaleme aldım. Yaşanmış gerçek bir hayat öyküsü ile kimi zaman hayatın, kimi zaman kadın olmanın zorluklarını yaşayacak, bir taraftan da yalnız bir anne olmanın ve baba olmayı başaramamanın evlatlarınıza nelerin yansıtdığını göreceksiniz”.

Romanda ortak günlük konuşma dilinin düşünce diline dönüştürülmesi çabası hâkim. Düşünce, şiirsel, akıcı, samimî bir üslûpla sunulmuş. Yazarın zihninde billûrlaşmış, berraklaşmış düşüncelerin dile getirilmesine tanıklık ediyoruz.

Yaşanmış, gerçek bir hayat hikayesinin içeriğinde kendinizi bulabilecek, sayfalara dokundukça bilmediğiniz bir hayatın içinde kaybolmadan ayakta durmayı öğreneceksiniz.

Olayların Türkiye’nin Antalya şehrinde yaşanmasını, Akdeniz’in, bir kızın hayatına ve yaşadıklarına şahit olmasını okurken duygusal anlar yaşayacağınız muhakkak.

“En Tanıdık Yabancı” Ankara’da ve ABD’de edebiyata hizmet eden Gece Akademi’nin yan kuruluşu Tropikal Kitap yayınlarından çıktı. Kitabın Genel Yayın Yönetmeni Arzu Betül Çuhacıoğlu, editörü Serpil Topaldır.

Türkiye’nin Antalya şehrinde ikamet eden Aysel Ateş bir sıra edebiyat dergileri ile çalışarak, aynı zamanda tercümanlık yapıyor. Şiirleri ve makaleleri Türkiye edebiyat, kültür ve sanat ortamında yayınlanmaktadır.

Yazarın kaleminin başlıca konusu kadın olduğu için hikayelerinde hep kadınların öyküsüne önem vermekte.

En Tanıdık Yabancı’yı tüm Türkiye’de kitap satış noktalarında ve internet üzerinden – d&r, idefix, kitapyurdu, emektitap, amazon sitelerinden sipariş ederek elde eldebilirsiniz.