Beş sene önce kanserden dolayı akciğerinin sol kısmı alınan 75 yaşındaki erkek hastanın, 1 ay kadar önce iştahsızlık, öksürük, hırıltı, halsizlik ve nefes alamama gibi şikayetleri baş gösterdi. Hasta bu şikayetlerinden ötürü yaklaşık 10-15 gün önce hastanemize başvurdu. Kontrol amaçla geldiği hastanemizde sol akciğer ana bronşunun tıkandığı tespit edildi. Girişimsel Radyoloji Bölümü hekimimiz Doç. Dr. Aykut Recep Aktaş ve Göğüs Cerrahisi Bölümü hekimimiz Doç. Dr. İrfan Eser’in birlikte, girişimsel radyoloji ünitesinde bronkoskopi eşliğinde uygun teller ve kateterler kullanılarak radyofrekans ve mikrodalga yöntemleriyle bronşu tıkayan tümör dokusu yakılarak hava yollarının tekrar tıkanmaması için kaplı stent takılarak hastanın tedavisi yapıldı. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürdü. Başarılı geçen operasyonun ardından 3 gün hastanede gözetim altında tutulan erkek hasta taburcu edildi. Hasta taburcu edilmeden önce Doç. Dr. Aykut Recep Aktaş’a ve Doç. Dr. İrfan Eser’e teşekkürlerini ileterek nefes alamama ve hırıltı şikayetlerinin bittiğini, iştahsızlık ve uykusuzluk problemlerinin düzelmeye başladığını iletti. 

Doç. Dr. İrfan Eser, yapılan işlemi şöyle anlattı: “Daha önce akciğer kanseri nedeniyle sağ üst lobektomi olmuş. Sonrasında sol alt lobda kitle nedeniyle iki kere endoskopik eksizyon yapılmış olan hasta bu kez sol akciğer alt lobunu tamamen tıkayan ikinci bir kanser türü mevcut olup yeni bir yöntemle tümör endoskopik olarak radyo frekans ile temizlendikten ve rijit bronkoskopi ile kazıma yapıldıktan sonra stent yerleştirilerek gerçekleştirilen işlem sonrasında tam açıklık sağlanmıştır. Kliniği düzelmiş şikayetleri gerilemiş olarak taburcu ettiğimiz hastamıza sağlıklı günler dileriz. Hastalarımız mutlu ise biz de mutluyuz.” 

Doç. Dr. Aykut Recep Aktaş, yapılan işlemi şöyle anlattı: “Bronş tümörü mikrodalga ablasyonu, bronkoskopi eşliğinde ve anjiografi cihazı yardımıyla yapılan ve her iki hekimin tecrübesini birleştirdiği için oldukça güvenli bir işlemdir. Dünyada sayılı merkezlerde yapılmaktadır. Türkiye’de benzer bir uygulama daha önce yapılmamış olabilir, bu yüzden ilk olduğunu düşünmekteyiz. Ama bu gibi hastalar tedavi edildikçe, birçok merkeze örnek olacaktır. Birlikten kuvvet doğar atasözünü yerine getirdik.”