Yapılan araştırmalar toplumların günümüzde karşı karşıya kaldığı başlıca sağlık sorunları olarak bulaşıcı olmayan hastalıkları gösteriyor. Geçmişte bulaşıcı hastalıkların yarattığı endişeyi 21. yüzyılda diyabet, aşırı kilo, obezite, osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklar oluşturuyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu verileri 2017 yılında 20 ile 79 yaşları arasında yaklaşık 425 milyon yetişkinin  diyabetle yaşadığını gösteriyor. Bu sayının 2045 yılına kadar dünya çapında 629 milyona yükseleceği öngörülüyor. Avrupa'da aşırı kilo ve şişmanlık, sağlıksız beslenme ve fiziksel hareketsizlik gibi nedenlerden dolayı diyabet eğilimi her yaş grubunda artış gösteriyor. Diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü - WHO verileri Avrupa'da 11 yaş grubunun üçte birinin aşırı kilolu veya obez olduğunu işaret ediyor. Bununla birlikte uzmanlar, bu rahatsızlıkların çoğunun başlangıç aşamasındayken sağlık odaklı bir beslenme düzeniyle önlenebilir olduğunun altını çiziyor. Araştırmalar, Tip 2 diyabet vakalarının % 70'inin, daha sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı benimsenerek  önlenebilir veya ertelenebilir olduğunu işaret ediyor. Bu oran 2040 yılına kadar 160 milyon vakaya eşdeğer görülüyor.

Lider fonksiyonel bileşen üreticilerinden BENEO, dünyadaki sağlıklı ve aktif yaşama uygun beslenme trendleri arasında en gündemde olan “sportifleştirme” temasından ilham alarak, yiyecek ve içecek üreticilerini bu alanda ürün geliştirmeye yönlendiriyor.

21. yüzyılda sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzına olan eğilim Sportifleştirme trendinin gelişmesine katkı sağladı. Bu trendle, giderek artan sayıda ana akım tüketicisi, sportif ürünlere büyük ilgi gösteriyor. Sportifleştirme, modadan, kozmetiğe, teknolojiden beslenmeye kadar pek çok alanda, sporun tüketici yaşamında sıklıkla yer almasıyla yaygınlaşıyor. Tüketiciler, nadiren spor yapsalar bile sportif bir görüntü sergilemek istiyorlar. Sportif ürünler artık sadece sporculara değil, aktif yaşam tarzını benimseyen herkese hitap ediyor. Innova Market Insights 2018 verileri son iki yılda bir şekilde spor beyanı taşıyan gıda ürünlerinin  lansmanında %29 artış olduğunu gösteriyor. Aynı araştırmaya göre spor pazarının 2021 yılında 15 milyar € 'ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Bir BENEO araştırmasına göre ise Avrupa pazarındaki tüketicilerin %36’sını, haftada 2 ya da 3 kez düzenli spor yapan, sağlıklı yaşam tarzını benimseyen aktif tüketiciler oluşturuyor. FMCG Gurus 2017 rakamları ise koşu, bisiklet gibi dayanıklılık sporları ve spor salonunda düzenli spor gibi aktiviteler içinde olan bu aktif tüketicilerin çoğunluğunun, uzun süreli enerji arayışında olduğunu gösteriyor.  

Yenilikçilikten yana olan üreticilerin, daha sağlıklı ve daha aktif yaşam arayışında olan tüketicilerin artan isteklerini karşılamaya yardımcı ürün ve bileşenlere yönelmeleri gerekiyor. Bu eğilime yönelik olarak BENEO, uzun süreli enerji, kan şekeri dengesi ve yağ yakımı gibi tüketici taleplerine cevap verebilen, yenilikçi ürün konseptlerine imkan tanıyan ve kendilerine has fizyolojik, besinsel ve teknik faydaları ile ezber bozan; pirinç, şeker pancarı ve hindiba kökü gibi doğal kaynaklardan elde edilen  bileşenleri üreticilerin hizmetine sunuyor.

Tüketiciler, egzersiz ve beslenme arasındaki dengeyi bulmak için aktif ve sağlıklı yaşamı birleştirmek istiyor. Kilo verme hedeflerini destekleyen ve yoğun bir gün geçirmeleri için onlara doğru enerjiyi sağlayan sporcu ürünlerini tercih ediyorlar. Bunu başarmalarına yardımcı olmak amacıyla geliştirilen BENEO bileşenleri, tüketicilerin, aktif bir yaşam tarzını desteklerken, sağlıklı ve dengeli beslenme içinde olmalarını da sağlıyor. Bu bileşenler, günlük gıdalara kolayca dahil edilebiliyor ve tüketicilerin normal beslenme alışkanlıklarında büyük değişiklikler yapmalarına gerek kalmadan, uzun vadede daha sağlıklı bir diyet programı oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Diğer taraftan Avrupalı tüketicilerin %70'inden fazlası, şeker alımını azaltmaya çalışıyorken, % 58'i, kilolarını kontrol etmek istedikleri için bunu yapıyor. Şeker azaltma ve ikamesi, obezite, kardiyovasküler hastalık (CVD), diyabet gibi hastalıkların artan zorluklarıyla mücadele etmede sağlıklı natifler olarak öne çıkıyor. Şeker ikamesinin daha düşük kan şekeri seviyeleriyle bir arada ilerlemesi gerekiyor. Sadece bu şartla şeker ikameleri tüketicilerin ve sağlık profesyonellerinin hedeflediği yararı sağlıyor. BENEO, sukroz, fruktoz, laktoz gibi sıradan şekerlerin yerini alan ve doğal kaynaklardan elde edilen bileşenler sunarak kan şekeri tepkisinin düşürülmesini sağlıyor ve sağlıklı yaşam tarzını destekleyen çözümler üretiyor.