Ercan Çoban bir sabah nefes darlığı ile uyandı, kâbusu yaşadı. Artık adım atacak hali kalmayan 69 yaşındaki Çoban, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde aort damarının yırtıldığını öğrendi. Hastaya ilk önce boyundan suni damarla bypass yapıldı. Sonra kasıktan girilerek yırtık olan damarın içerisine stent greft takıldı.

Antalya Kemer’de yaşayan üç çocuk babası Ercan Çoban, 2013 yılında rahatsızlandı. Nefes alamayan, yürümekte bile zorlanan Çoban hastaneye gitti. Anjiyo yapıldı, ancak herhangi bir tanı konulamadı. 69 yaşındaki Ercan Çoban, 2014’te rahatsızlığı artınca hemşire olan kızının yönlendirmesiyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’ne gitti. Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan, yüksek tansiyon nedeniyle hastanın aort damarında yırtıklar olduğunu belirledi. İlk önce kalpten çıkan ve beyni besleyen şah damarları arasına bypass yapıldı. Sol beyine giden şah damarı kapatıldı ve kasıktan girilerek yırtık olan damarın içerisine ‘TEVAR’ denilen kapalı yöntemle bir stent greft yerleştirildi. Ercan Çoban ölümün eşiğinden döndü, kısa sürede taburcu olarak sağlığına kavuştu.

Ameliyatın üzerinden 4 yıl geçtiğini ve herhangi bir sorun yaşamadığını söyleyen Ercan Çoban, rutin kontrolünü yaptırdı. Prof. Dr. Hüseyin Okutan’a teşekkür eden Çoban, “Doktorum küçük kesi denilen yöntemle beni sağlığıma kavuşturdu. İlgi ve alakası çok iyiydi. Artık sadece senede iki kez kontrole geliyorum” dedi. Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan da yüksek tansiyon konusunda uyarılarda bulunarak şunları söyledi: “Yüksek tansiyon, aort dediğimiz kalpten çıkan ana damarda yırtıklara neden olabiliyor. Bu yırtıklar, ‘aort diseksiyonu’ olarak bilinir, yani diğer bir deyişle aortun kendi içinde yırtılmasıdır. Bunlar ölümcüldür. Bu hastaların bir kısmı hayatlarını hemen kaybederken, bir kısmı ise birkaç hafta içerisinde bu yırtığa bağlı yaşamlarını yitirmektedir.”