Sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde diş hekimi fobisi tarih oluyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ‘’Hastalarımız, sanal gerçeklik gözlüğüyle en çok sevdikleri filmleri izlerken diş tedavisi bitmiş oluyor’’ diyor.

Diş tedavileri sanal gerçeklik gözlükleriyle artık çok daha konforlu olacak. İngiltere’deki bilim insanları dişçi koltuğundaki insanlara sanal gerçeklik gözlüğü takmanın diş tedavisi sırasındaki stres seviyesini azalttığını kanıtladı. Böylelikle de hastalar diş hekimi randevularını aksatmıyor. Environment and Behaviour Journal’ da yayınlanan araştırmaya göre, bu yöntem, diş hekimi fobisiyle doktora gitmekten çekinen bazı kişilerin korkusunu yenmesi için kullanılabilir. Hatta sedasyona ve sedasyon dolayısıyla muayeneye iki kişi gelmesine de gerek kalmadan diş tedavileri tamamlanabilir.

İngiltere Plymount Üniversitesi Sağlık ve İnsan Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümün’ den Dr. Sabine Pahi ’’Doğal mekanlara giren insanların stresinin azaldığını biliyoruz. Bizde ‘Doğayı en stresli ortamlardan birine getirmenin bir faydası olabilir mi diye? Düşünerek  bu araştırmayı yaptık’’ dedi.

Bu gönüllüler üç gruba ayrıldı. Bir gruba doğa ve sahil, diğer gruba kent hayatı gösterilirken, üçüncü gruba gözlük takılmadı. Araştırmada, sanal gerçeklik gözlüğünde kent hayatı gösterilen kişilerin diğerleri kadar rahatlamadığı da ortaya çıktı. Sabine Pahi ‘’Sanal gerçeklik gözlükleriyle kendini doğada hisseden hastalarda, acının çok daha düşük olduğunu gördük. Kent hayatını izleyen kişilerin acı seviyesi ise sanal gerçeklik gözlüğü kullanmayan kişilerle neredeyse aynıydı’’ dedi.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ‘’3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri ile hastalar kendilerini bambaşka bir ortamda buluyor. Yaptığımız lokal anestezi sayesinde dişi ile ilgili hiçbir ağrı duymadığı için tedavi sonuna kadar tedavinin nasıl ilerlediğinden hastaların bile haberi olmuyor’’ diyor.

‘’Kulaklıklardan verilen görüntü ile uyumlu sesler veya müzik ile diş hekimliği cihazlarından çıkan seslerin hastayı ürkütmesi veya rahatsız etmesinin önüne geçilmiş oluyor’’ diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir ‘’Hastalarımızın en çok tercih ettiği sanal ortamlar ise sevdikleri sanatçıların müzikleri ya da izlemekten keyif aldıkları sinema filmleri oluyor. Hastalarımızı rahatlatan müzik ya da film bitmeden tedavisi bitmiş oluyor ‘’  diyerek stressiz bir ortamda tedaviyi sonlandırmaktan mutlu olduklarını belirtti.