My Nova Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Genel Koordinatörü Ceyhun Çeşit, Sağlık Turizminde şehir hastanelerinin de devreye girmesiyle 1 milyon hastanın hedeflendiğini belirterek, “Türkiye sağlık turizminde dünyanın bir numarası olma yolunda ilerliyor” dedi.

İzmir’de hizmet veren bir Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde, Genel Koordinatör olan Ceyhun Çeşit, gerek Sağlık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı gerekse özel sektörde hizmet veren kuruluşların yatırımlarıyla Sağlık Turizmi kapasitesi ve hasta sayısında her geçen yıl artış yaşandığını söyledi. Türkiye’nin bu açıdan dünyada önemli bir merkez olduğunu belirten Çeşit, “2021'e kadar sayıları 28'e ulaşacak Şehir Hastanelerinin de devreye girmesiyle sağlık turizminde 1 milyon ziyaretçi hedefine ulaşılabileceğini tahmin ediyorum” dedi.

Çeşit, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde başlatılan ve devamında her yıl artarak süren sağlık turizmi çalışmaları sayesinde önemli bir ivme kat ettik. Türkiye'nin sağlık turizminde ciddi yükselişler kazanması sebebiyle Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı sitesinde Yetkili Sağlık Tesisleri ve Aracı Kuruluşlarının isimlerini güncel olarak duyurmaktadır. Tüm bu çalışmalar ülkemizi sağlık turizminde dünya çapında önemli bir yere taşımaktadır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme sayesinde artık Sağlık Turizm Yetki Belgesi olmayan sağlık kuruluşlarının sağlık turizmi yapamadığına dikkat çeken Çeşit, İzmir’de bu belgeyi alan merkezler arasında yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi. İzmir’in ve Türkiye’nin sağlık turizminde ilerlemesine katkı sağlamaktan da memnuniyet duyduklarını kaydeden Çeşit, “Türkiye, Sağlık Turizmi anlamında diğer ülkelerden bir adım öndedir. Modern teknolojik cihazlarla donatılmış hastanelerimiz ve kendini sürekli geliştiren sağlık kadromuz sayesinde Sağlık Turizminde başarılı çalışmalara imza atmaktayız. Bu sebeple de Sağlık turizmi alanında Türkiye, önemli bir merkez olma niteliğini taşımaktadır. Bu nokta da hükümetimizin sağlık turizmi kapsamındaki çalışmalarının sonucunda ülkemizin dünya sağlık turizminden aldığı pay her geçen yıl daha da artmaktadır.” diye konuştu.

Kamu Üniversiteleri, Vakıf Üniversiteleri, Kamu Sağlık Tesisleri, Özel Sağlık Kuruluşları ve Aracı Kuruluşlar hakkında sağlık turizmi kapsamına çıkartılan yönetmelik üzerine konuşan Çeşit, bu düzenlemelerin ülkemiz sağlık turizmine ciddi katkısı olacağını iletti. Çeşit, "Bu düzenlemeler ve çalışmalar sağlık turizmi açısından dünyada bir numara olmamızı sağlayacak” diye konuştu. Ancak Türkiye geneline bakıldığında İzmir’ deki özel sağlık kuruluşlarının Sağlıklı turizmiyle ilgili olarak geri planda kaldıklarını ifade eden Çeşit, İzmir olarak daha çok Özel Sağlık Kuruluşlarının ve Aracı Kuruluşların, Sağlık turizmi yetki belgesi almaları gerektiğini vurguladı. Çeşit, bu sayede Sağlık turizmiyle uğraşan kuruluş sayısının artacağını ve kentteki ekonomik olarak canlanma olacağını ifade etti.

Sağlık alanında yapılan yatırım hamleleriyle sağlık turizminde yükselişini sürdüren Türkiye, en çok saç ekimi, plastik ve estetik cerrahi operasyonlar ve diş tedavileri için turist akınına uğruyor. Yerli tıbbi cihazların üretiminde yaşanan artış, MR, tomografi, ultrason, monitör, röntgen gibi cihazların ülkemizde üretilmesi konusunda çalışmaların sürdürülmesi ve şehir hastaneleri yatırımları sağlık turizminde hedefi dünya liderliğine çevrilmesini sağladı.

pr@basinodam.com