4 Nisan’dan bugüne sokağa çıkma kısıtlaması yaşayan çocuklar, haftada 2 kez dışarda bulunsalar da bu dönemde en çok D Vitamini eksikliği yaşıyor. 

Çocukların D vitamini almasını, kışın hastalıklara karşı vücut direncini korumaya yardımcı olduğunu ifade eden Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, en çok güneşten karşıladığımız D vitamini ihtiyacını 3 aydır düzenli alamayan çocuklar için uyarıda bulunuyor:

D vitamini çocuklarda kemik mineral yapısını güçlendirir, vücudun kalsiyum oranını düzenler. Sağlıklı gelişim için çocukların bolca güneşten yararlanması gerekmektedir. Günde 15-20 dakika güneşlenmek D vitamini ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Çocukların izin günlerinde dışarda (öğle saatleri dışında) en az 15-20 dakika güneş altında olmalarını; kısıtlama günlerinde ise varsa balkonda yoksa pencerede güneşlenmelerini sağlayın. Unutmayın ki, D Vitamini eksikliği çocukların sık sık hastalanmalarına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

Güneşin görülmediği birkaç günlük sürelerde ise çocuklar D Vitamini ihtiyacını besinlerle bir miktar karşılayabilir. Tek başına D vitamini eksikliğini gidermese de ton, somon, sardalya gibi balıklar tüketilebilir. Ayrıca portakal suyu, süt, yumurta sarısı ve tahıllar da D vitamini açısından zengindir.

Uzun süren evde kalma süreci boyunca çocuklar evde hem ders çalışıp, hem eğlenceli vakit geçirmeye çalıştılar. Çocuklarda en çok hareketsizlik ve D vitamini eksikliği sorunları yaşandığını görüyoruz. Bunun için aileler çocukları motive edecek oyunlar oynayabilir, çeşitli egzersizleri birlikte yapabilir, güneşlenme için çeşitli oyunları birlikte kurabilirler.