Dental turizm, ülke dışında alınan diş tedavisi ile tatil amaçlı seyahati birleştiren bir medikal turizm türüdür.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, Türkiye’nin coğrafi konumu, son yıllarda kullandığı modern teknoloji, deneyimli sağlık personeli ve kalite belgelerine sahip kliniklerde hizmet sunumu sebebi ile sağlık turizminin yanı sıra, dental turizm gibi niş alanlarda da ülkemizde diş tedavisi alan hasta sayısının artış gösterdiğini belirtti.
Avrupa’da yaşayan yerli veya yabancı turistlerin ülkemizi tatil amaçlı ziyaretlerinin yanında, sağlık tedavileri için tercih ettikleri bilinmektedir. Bunun nedeniyse Türkiye’nin hem Avrupa standartlarında teknoloji ve tedavi imkanına sahip olup hem de maliyetin daha düşük olmasıdır.

Yapılan araştırmalar, sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelen hastaların ileri teknolojinin yanı sıra hekimlerin deneyimli oluşu, teşhis ve tedavi kalitesi ile memnuniyetlerinin üst seviyede olduğunu göstermektedir.

Dental turistlerin, başta estetik diş ve implant olmak üzere çeşitli tedaviler için ülkemize geldiğini söyleyen Dt. Pertev Kökdemir, hastaların tedavi gördükleri 3-7 gün içerisinde tatil de yapıp sağlıklı bir şekilde ülkelerine döndüklerini söylüyor. Dişte tedavi amaçlı yapılan uygulamaların yanı sıra dişin ömrünü uzatmak, gülüş estetiği kazanmak, daha beyaz dişlere sahip olmak ve geçmişte yapılan kötü görünümlü diş tedavilerine estetik bir görünüm kazandırma uygulamaları da yoğun talep görüyor.

Dt. Kökdemir, diş tedavisi için Türkiye’ye gelmeden önce yapılması gerekenlerle ilgili de tavsiyelerde bulundu: ’’En doğru ve güvenilir tedavi planlamanızın yapılması için son 3 ay içinde çekilmiş panoramik röntgeninizi, genel sağlığınız hakkında bilgileri (kronik hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar vb), şikayetlerinizi ve istediğiniz tedaviyi mutlaka diş hekiminiz ya da tedaviyi yaptırmak istediğiniz klinik ile paylaşmanız faydalı olacaktır. Önemli olan özgürce gülümsemeniz ve tedavi sürecini mutlu hatırlamanızdır.’’