Beyazlatıcı diş macunlarını kullanırken dikkatli olunması gerektiğini belirten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Osman Çetin, beyazlatıcı diş macunlarının diş minesine zarar verdiği için dişlerin daha hızlı sararmasına sebep olduğunu söyledi.

Diş macununun kişiden kişiye değiştiğini ancak diş sağlığı iyi olan insanların özel olarak bir macun tercih etmesine gerek olmadığını söyleyen Çetin, "Sadece beyazlatıcı diş macunlarını sürekli kullanmamaya dikkat etmek lazım. Çünkü diş minesinin yüzeyini genellikle pürüzlendiriyor ve dişlerin daha hızlı sararmasına sebep oluyor" dedi.

“Diş macunu  mercimek kadar sıkılmalı ki temizlendiği görünsün" diyen Çetin, diş macunu fazla sıkılırsa çok köpüreceğini ama temizlik hissi verse bile çok iyi temizlenmeyeceğini vurguladı.

Diş eti problemi olanlara üzerinde "diş eti rahatsızlığı" yazan diş macunlarını öneren Çetin, diş fırçası seçerken dikkatli olunması gerektiğini belirtti. “Herkesin diş yapısı farklı olduğu için fırça seçiminin kişiye özgü olması lazım” diyen Çetin, “mesela ortodontik tedavisi sırasında sert fırçaları tercih etmemiz gerekirken orta yaş ve üstünde yumuşak fırçaları tercih etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Fırça kadar fırçalama tekniği de önemli diyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Osman Çetin, “Sert fırçalamak diş etlerimize zarar veriyor ve mutlaka ileride diş eti çekilmesine sebep oluyor. Fırçalama esnasında kesinlikle ileri geri hareketlerden kaçınmalı, daha yumuşak ve dokuya daha saygılı bir şekilde fırçalamalıyız ki ileride dişlerimizde büyük problemlerde karşılaşmayalım” şeklinde konuştu.