Son zamanlarda yayınlanan bir bilimsel çalışma , BENEO’nun yavaş salınımlı düşük glisemik karbonhidratı Palatinose™'un, sukroz yerine kullanıldığında, kilo kaybı diyeti uygulayan aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde,ek vücut ağırlığı ve yağ kütlesi kaybını desteklediğini göstermiştir. Bu bulgular, Palatinose™'nun metabolizmayı yağ yakmaya doğru yönlendirmedeki avantajı ile bağlantılıdır ve kilo verme diyetinde karbonhidrat seçiminin kalori sayımından daha önemli olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, İngiltere’deki Oxford Brookes Üniversitesi’nin Fonksiyonel Gıda Merkezi’nde Dr Helen Lightowler ve Profesör Jeya Henry tarafından yapıldı.

Randomize, çift kör, kontrollü girişimsel bu çalışma, Palatinose™ içeren enerjisi azaltılmış bir diyetin vücut ağırlığı kaybı üzerindeki etkilerini sükrozla karşılaştırmayı amaçlamaktadır. 12 haftalık bir süre zarfında, aşırı kilolu ve obez 50 sağlıklı yetişkin, enerjisi azaltılmış diyetlerinin bir parçası olarak günde dört öğün boyunca 40 g Palatinose™ veya sükroz tüketti (günlük yaklaşık 1700 kcal). Akşam yemeği katılımcılar için serbest bir seçimdi. Vücut ağırlığı, vücut bileşimi (yağ kütlesi, yağsız kütle) ve enerji metabolizmasındaki değişiklikler, çalışmanın başında ve her dört haftada bir değerlendirildi.

Hem Palatinose™ hem de sükroz grupları 12 haftalık çalışma süresi boyunca kilo verdiler. Bununla birlikte, sadece Palatinose™'u kullanan katılımcılar sükroz grubuna kıyasla fazladan kilo kaybederek,önemli bir kilo kaybı sağladılar. Ek olarak, Palatinose™ grubu ayrıca yağ kütlesi yüzdesinde (yaklaşık% 2) bir azalma ve yağsız kütle yüzdesinde (yani yağsız vücut kütlesi) önemli bir artış yaşadı. Palatinose™ ile gözlenen bu değişiklikler, sükroz ile karşılaştırıldığında enerji alımında daha büyük bir azalma ve daha yüksek bir yağ yakma oranıyla bağlantılıydı.

İlk defa, araştırmacılar bir çalışmada vücut ağırlığı ve yağ kaybının uzun vadeli faydalarının yanı sıra aynı insanlarda daha yüksek yağ yakma ve düşük enerji alımı gibi kısa vadeli faydalarını da gösterebildiler. Örneğin, Palatinose™ içeren kahvaltı, sükroz içeren aynı kahvaltıya kıyasla önemli ölçüde daha düşük bir solunum sıklığına  yol açtı ve Palatinose ™ ile % 15'e varan daha yüksek bir yağ yakma oranı sağladı.

BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko, “Bu çalışma, karbonhidrat seçiminin kilo verme diyeti yaparken ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor. Sükroz yerine Palatinose™'un kullanılması, fazla kilolu ve obez kişilerde kilo kaybını ve vücut yağının azalmasını destekler, çünkü metabolizmayı yağ yakmaya yönlendirir. Artık dünya çapında kayıtlı 670 milyon obez yetişkin  açısından, kalori sayımının ötesine bakmak ve insanların kilo verme hedeflerine daha iyi bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olmak için ne yiyebileceklerini düşünmek için bu önemli bir adımdır.”

BENEO ve bileşenleri hakkında daha fazla bilgi için www.beneo.com ve www.beneonews.com Twitter:@_BENEO  LinkedIn: www.linkedin.com/company/beneo  ziyaret edilebilir.