Kış mevsiminin en sert günlerini geçirdiğimiz bugünlerde aniden düşen hava sıcaklıkları kalp krizine zemin hazırlıyor. Soğukta yürürken ya da efor sarfederken hissedilen şiddetli göğüs ağrısının kalp krizi belirtisi olabileceğini belirten Medline Acil Sağlık Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, risk altında bulunan kişilerin özellikle soğuk havalarda dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor ve kalp krizi ile ilgili bilgilendiriyor.
 
Kalp krizinin genetik faktörler başta olmak üzere ani mevsim değişikliklerine kadar birçok farklı sebebi bulunur. Soğuk hava; gribal, viral ve bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra kalp damarlarında meydana gelen değişimler nedeniyle ölümle sonuçlanabilecek ciddi krizlere yol açabilir. Bunun nedeni; aniden soğuyan sert hava geçişleriyle vücudun mekanizmasının bozulmasıdır. 
 
Kalp, ani hava değişimlerinde vücudun dengesini korumak için daha sık kan pompalamaya çalışır. Bu esnada da daha fazla oksijene gereksinim duyar. Tüm bunların sonucunda damar içinde basınç artışı meydana gelir ve kalbin kan akımı bozulur. Yani soğuk hava vücudun işleyişini bir anda bozarak vücutta şok etkisi yaratır ve kalp krizi riski doğar. Ayrıca soğuk havanın etkisiyle geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları da kalp yükünü arttırarak  kalp krizini tetikler. 
 
Kalbimiz soğuklara nasıl hazırlanmalı?
 Vücudu tamamı ile ısıtacak ve koruyacak giysiler giyinilmeli,
 Şapka, atkı, bere gibi yüz bölgesini sıcak tutacak kıyafetler mutlaka kullanılmalı,
 Soğuk havalarda fazla efor sarfedilecek işlerden ve antrenmanlardan uzak durulmalı,
 Besin değeri yüksek meyve ve sebzeler sıklıkla tüketilmeli,
 Vücut kondisyonunu güçlendirmek için sık sık yürüyüş yapılmalı,
 Sigara içmemeli, içilen ortamlardan uzak durmalı,
 Vücudun işleyişini kontrol etmek amacıyla düzenli check-up yaptırmalı.
 
Dr. Koray Akay: ‘‘Kimlerin kalp krizi risk faktöründe yer aldığını öngörmek kalp krizinde ilk hedeftir. Riske karşı ilk yapılması gereken ise, kişinin ailesinde bu rahatsızlığı yaşamış bireyin bulunması durumunu, yaşını ve kilosunu göz önüne alarak doktora başvurması ve gerekli kontrollerden geçmesidir’’ dedi.