Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ayşe Pınarbaşı, ameliyatsız estetik uygulamalardaki gelişmeler konusunda önemli bilgiler verdi. Dr. Pınarbaşı, “15 yıldır estetik dermatoloji ve uygulamalar ile ilgili gelişmeleri özellikle yurtdışındaki toplantılarda ve kongrelerde sıkı bir şekilde takip ediyorum. Son bir yılda eklenen bazı estetik uygulamalar büyük ilgi görüyor, yüz güldürüyor” dedi. İşte son yıllarda popülerleşen ve sıkça yapılan ameliyatsız estetik uygulamalar…

EAR-TOX (kulak memesi yenilenmesi): Özellikle ağır küpe kullanımı kulak memesindeki deliğin büyümesine neden olabilir. Bazı olgularda kulak memesi yırtılanlar bile görülmektedir. Kulak memesi yenileme yeni ameliyatsız tedavilerdendir. Bu uygulamada kulak memesine hyalüronik asit enjeksiyonu yapılarak kulak memesinde oluşan delik küçültülmektedir. Çok kısa sürede yapılan, basit bir uygulamadır. 

El Gençleştirme: Bir dizi uygulama ile gerçekleşen el gençleştirme de güneş hasarı ve lekeler öncelikle tedavi edilir derin ve yüzeyel hyalüronik asit enjeksiyonu ile eller çok daha genç bir görünüm kazanır. Evde kullanılabilen ürünlerle bu gençlik hali uzunca bir süre devam eder. 

Tedavi Edilmiş Gibi Görünmemek: Mikro tedavi ya da küçük dokunuşlar dediğimiz uygulamalar ile doğal bir görüntü ve dinamik yüz hatları oluşturmayı tercih ettiğimiz yöntemlerdendir. Üst yüzde botoks ve orta ve alt yüzde ise kombinasyon tedavilerini tercih ederek genç ve doğal bir görüntü sağlayabiliriz. 

Enjeksiyonsuz Mezoterapi PRXT33: Bu formül yüzde 33° tca ve yüzde 67 hidrojen peroksitden oluşur. Özellikle bu tedaviye deri kalitesi belirgin ölçüde bozulmuş ince kırışıklıkları olan kişiler alınır. Yüz, eller ve dekolte uygulamaları çok başarılıdır. 

Ameliyatsız Yüz Germe: Elos plus sublime ve forma tedavileri ile birlikte enzim (PB serum) enjeksiyonlarının kombinasyonu yüz germe etkisi sağlar. Bu uygulamalarda doku hasarı gelişmez. Etkisi bir yıl kadar sürer. Belirgin sarkması olanlara altı ayda bir yapılması önerilir.

FDA Onaylı İpler: Bu eriyebilen çekiş gücü yüksek iplerle kaş asma, yüz germe, gıdı-boyun germe gibi tedaviler rahatlıkla lokal anestezi altında 30 dakika içerisinde yapılmaktadır. Bu uygulamanın etkisi bir yıl kadar devam eder, gerekiyorsa sonra istediğimiz kadar ip tekrar takılabilir. Herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Eriyebilir olması, ileride oluşabilecek komplikasyonlar açısından daha güvenli olduğunu göstermektedir. FDA onaylı iplerin kullanımına son bir yıldır başlanmıştır.